מכתב יעלון | שע״ח מול חזו״א 5. הפיתרון של חזו״א 5 לייעדי הגיוס. וסיפור אישי של בן ישיבה ספרדי שגויס בע״כ.

טור אורח/דוד מירסקי

מרגע פירסום המכתב ששלח יעלון לחכי״ם החרדים ישנה מגמה תקשורתית להציג את את שע״ח כביכול הם בלחץ, גם מפני שההסדר מול הצבא לא השתנה מהחוק הקודם, ובן ישיבה שמקבל צו התייצבות מגיש דיחוי במדור בני ישיבות נפרד. וגם בגלל הסעיף שמחייל את בני הישיבות שלא יתייצבו.

נעשה סדר בפאזל הנתונים, ונגלה מי בלחץ, ומי מגלה אומץ ועיקביות שיטתית בדרכו ובאמונתו.

1. כינוס המועצות בבני ברק; חכם שלום כהן מפתיע את הנוכחים בפרץ בכי בלתי נשלט. דבריו זעזעו לא פחות את הקהל שנכח במקום. אלו היו דבריו: "עדתינו, היא בעוונות הרבים אמורה להיפגע בצורה הכי קשה, בצורה הכי קשה, עלינו לתמוך בהם"
"מורי ורבותי, אני מבקש שתצא מכאן החלטה, 'עת צרה היא ליעקב', לא מעניין אותנו מהכסף שלהם, לא מעניין אותנו כלום, מעניין אותנו התורה, זה מה שהקב"ה רוצה".
מה גורם לו לרב כהן לחשוש כל כך דווקא על בני הישיבות הספרדים, שהביא אותו לפרוץ בבכי שכזה? מה הביא אותו להוציא מפיו משפט קיצוני ברגע של גילוי לב; ׳לא רוצה מהם כסף התורה חשובה לנו יותר׳?!

2. ש.ג תלמיד ישיבה עד לפני מספר חודשים, גר במושב ליד ׳לוד׳, למד בישיבה למתחזקים ביישוב סמוך למודיעין עילית בשיחה עם חרדים עכשיו: קיבלתי הבייתה צו התייצבות, התייצבתי כפי הוראת רבותיי, ושם נכונה לי הפתעה. הבהירו לי שאיני מופיע אצלם כתלמיד ישיבה, ועלי להתגייס.
הסברתי להם שאני בחור ישיבה לכל דבר וברצוני להמשיך ללמוד תורה ולקיים מצוות, צה״ל הציב לי אולטימטום; או שתתגייס מרצונך לנח״ל החרדי או לחילופין צה״ל יבחר לך מסלול גיוס רגיל וישבץ אותך לפי נתוני התאמה.
משפחתי שתמכה בי בכל תהליך ההתחזקות עמדה מולי כעת כחומה בצורה; אל תלך איתם ראש בראש, תתגייס לגדוד הכי דתי כדי שתוכל לשמור על יהדותך. כעת אני משרת בנח״ל החרדי, הגיעו איתי לכאן כמה חברים מהמושב חלקם דתיים יותר וחלקם פחות. הגעגועים לישיבה עזים, לאווירה הרוחנית, לתפילות, לעבודת ה הרצופה, כל זה נלקח ממני. (פרטי הבחור שמורים במערכת, כמו גם תיאורי היום יום בשירות הצבאי)

3. במכתב ששלח יעלון לחכים החרדים סעיף א. 3. נכתב כך: דחיית הגיוס למשך שנה תינתן במידה והמתייצב לומד בישיבה מוכרת ע״פ כללי החוק. וכאן מופיע פירוט הכללים; 1. ישיבה מוכרת ע״י שהב״ט. 2. התלמיד נמצא במסגרת בה לומד 45 שעות לימוד שבועיות. סעיף 3 והמשמעותי מתוכם: אישור הישיבה, וועד הישיבות בא״י.

4. אבי בלום מקו עיתונות דתית פירסם היום הבהרה של משרד הביטחון: בחורים שלא ידווחו מטעם הישיבות שהם לומדים בהן, לא יקבלו דיחוי גם במידה ויתייצבו אישית בלשכות הגיוס.

5. מדינת ישראל הציבה עובדות לציבור החרדי. 5200 בני ישיבה יתגייסו בכל שנה לשירות הצבאי. אם לא יעמדו ביעדי הגיוס, הישיבות לא יתוקצבו, ויוחלו סנקציות פלילית על כל בני הישיבות.

איך לדעתכם ראשי הישיבות מהפלג הבני ברקי מתכוונים להתמודד עם הגירעון התקציבי שייפול עליהם אם לא יעמדו ביעדים?
איך ר יגאל רוזן ושותפיו שלקחו חלק ביישום החוק הנ״ל ושמנהלים מלחמת הסכמה בעד החוק, מתכננים ליישם את החוק?

התשובות מונחות כאן לפניכם: אחד מן השניים, או כפי שהבין הקורא החכם ששותף כעת לפחד של חכם שלום כהן, גיוס ספרדים תושבי הפריפריות, בתיאום עם רישומי וועד הישיבות מי בנו של לומד כולל או לחילופין בנו של שרברב אשקלוני.

והאופציה הנוספת למילוי המכסות: (חובה לציין כי מן הנמנע שאת הרעיון הגה אדם שלא הגה בתורה וחוקיה) במכתב הנ״ל קובע יעלון: דגשים; בני ישיבות אשר לא ישתפו פעולה בתהליכי ההתייצבות בלשכות הגיוס האזוריות ומדור בני ישיבות יוכרזו כמשתמטים ״ויחוילו בכפייה, ע״פ חוק״.
כלומר, בפלג הבני ברקי הגו רעיון ציני ומבריק, אם מתנגדי ההתייצבות לא ישתפו פעולה עם גיוס בני הישיבות הספרדים בני הפריפריות וימשיכו לא להתייצב, אי ההתייצבות שלהם תמלא את המכסות.

מלבד ציניות ורישעות שעוטפת את ההסדר הזה, הסדר ששם ללעג ציבור גדול ומכובד, ניתן למצוא בין השיטין השלמה והכרה במציאות שכה כואבת להם, בני הישיבות שאמונים על דעת התורה שלא להתייצב סוגרים פער של 5200 בני ישיבות בגילאי ההתייצבות בלבד.

האם שע״ח בלחץ? ייתכן. הלחץ הוא על כל אותם פרחי בני ישיבה טהורים שחטאם היחיד הוא בכך שנולדו לאב ואם מסורתיים.
הלחץ נובע מכך שמדינת ישראל מכתיבה לשומרי התורה והמצוות מה סך הכמות של בחורי ישיבה שיזכו להיכנס לאוהלה של תורה.
כשמנגד הלחץ של חזו״א 5 הוא להמשיך לשלוט בסדר היום הציבורי. ובמגעים מול השלטון, כדי להמשיך ולקבל תקציבים על חשבון אותם יקרים ותמימים, וכדי לנהל סדר יום ככל העולה על רוח העסקנים.

מודעות פרסומת

2 מחשבות על “מכתב יעלון | שע״ח מול חזו״א 5. הפיתרון של חזו״א 5 לייעדי הגיוס. וסיפור אישי של בן ישיבה ספרדי שגויס בע״כ.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s