הסוס האשכנזי/יאיר אטינגר הארץ

השבוע התערבו בחזו"א 5 במחלוקת שלא קשורה אליהם מחלוקת ישי-דרעי.

להלן חלק ממאמר שפירסם הבוקר יאיר אטינגר בעיתון 'הארץ'-

מכל הסוסים שברחו לו מהאורוות, יש אחד שעליו מתאבל דרעי במיוחד. הרב אהרן-לייב שטיינמן בן ה-101, בכיר הרבנים הליטאיים בבני ברק ומנהיגה הרוחני של דגל התורה, אירח לפני כשלושה שבועות את ישי ואשתו ציפי בביתו, לבקשתם. דרעי רואה בכך חציית קו אדום, התערבות גסה בענייניה הפנימיים של ש"ס ומתן לגיטימציה לח"כ המרדן. אנשי שטיינמן אמנם הבהירו בהודעה רפה לעיתונות כי הרב לא נתן את ברכתו להקמת מפלגה בראשות ישי, אך לא יצאו מגדרם כדי לתקן את הנזק. עניין של גאווה ליטאית. מאז מימש ישי את האיום והקים מפלגה, הקלטות פורסמו, אבל דרעי לא שכח.

רק הודעות ההתפטרות האטו את דהרת הסוס האובד. שלשום פורסמה ב"יתד נאמן" וביתר היומונים החרדיים הכותרת "דאגה רבה בציבור החרדי: הרב אריה דרעי התפטר מהכנסת". בידיעה הוזכר ח"כ משה גפני הקורא לדרעי להימנע מ"צעד בלתי הפיך" וצוטטו "רבנים ואישי ציבור רבים", החוששים פן ייחלש כוחה של הנציגות החרדית בכנסת. במונחים ליטאיים, זוהי קינה ממש. פנייה חמה אף יותר שלח ח"כ יעקב ליצמן, שביקש מדרעי "למנוע טביעת הספינה כולה חלילה".

ברשימת יעדיו של דרעי בדרך לכיבוש ש"ס, "גדולי התורה" האשכנזים נמצאים בצמרת, קודמים גם לרבני ש"ס. "זה הכי חשוב", התבטא דרעי בשיחה פנימית עוד לפני פרסום הקלטת. מעט מפתיע מפי מנהיג המהפכה הספרדית, אבל לטענתו הכנעת ישי תגיע רק אם יהפוך ל"מוקצה מחמת מיאוס בכל היהדות החרדית". מי שיוכלו לסייע לו בעניין הזה הם הרבנים שטיינמן וחיים קנייבסקי המזוהים עם גדולי הדור הקודם (האשכנזים, כמובן), הרב אליעזר מנחם שך והרב יוסף שלום אלישיב. אנשי דרעי עושים מאמץ כביר להשיג מכתב שבו שטיינמן, קנייבסקי ואולי גם האדמו"ר מגור יוקיעו את ישי בחריפות.

דרעי יודע את נפש האליטה החרדית-ספרדית, ש"גדולים" אשכנזים עושים לה את זה, וזו הרי הקונספציה שלו מאז ומתמיד: קודם יבואו בני התורה הספרדים, אחריהם המזרחים המסורתיים. דרעי מהמר על הסוס האשכנזי בניסיון לבודד את ישי ולזכות בלגיטימציה גם בקרב הרבנים הספרדים, אבל לא ברור כמה קולות שווה לו ההימור הזה. הקהל שחשוף יותר לקלטות שפורסמו ועשוי להירתע מדרעי ה"רשע" שדחף לאוסלו הוא גם זה שפחות קשוב לרבנים האשכנזים, אולי גם לספרדים. כך יתקשה דרעי למחוק את כוחו של ישי בימין המזרחי המסורתי.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s