הלם וחרדה בעולם הישיבות: שבעה בחורים מישיבת גרודנא באר יעקב ע זבו תוך שנה את הדת

הלם וחרדה בעולם הישיבות: שבעה בחורים מישיבת גרודנא באר יעקב עזבו תוך שנה את הדת והפסיקו לשמור תורה ומצוות. שרשרת המקרים ורציפותם, מוכיחה על משהו מכוון ויסוד לתופעה המזעזעת.

שמות הבחורים כולם נמצאים בידי במערכה, ומובן שאין מן התועלת לפרסמם. חמשה או ששה בחורים עזבו את הדת לגמרי, ובחור אחד או שניים עדיין עם כיפה לראשו אך התקלקל.

הציבור נקרא להתפלל על הבחור יוסף חיים דוד בן מרים שהוא הבחור האחרון שנטש את הדת לפני שבועיים בלבד ועדיין מקוים ופועלים שיחזור למוטב

חובה לציין שהפרטי פרטים עדיין די לוטים בערפל, למה ואיך הם התקלקלו ומה מצבם המדוייק היום, האם זה נכון שזו פעילות מכוונת של ארגון הלל וכי יש להם עזרה מהבחור הראשון שהתקלקל, אך מה שכן ברור לגמרי הם העובדות המחרידות הבאות. שבעה בחורים מישיבת גרודנא באר יעקב עזבו בתוך תקופה של שנה את הדת ואת שמירת התורה והמצוות.

הבחורים בגילאים דלהלן, אחד כ- 24, שנים כבני 22, שניים כבני 20 ועוד שנים לא ידוע לנו לעת עתה.

על פי השמות של הבחורים, מדובר בשלושה עד ארבעה בחורים ספרדיים ושלושה אשכנזים.

כאמור הפרטים המדוייקים לא לגמרי ברורים מאחר וחבריהם בישיבה ממלאים פיהם מים – עד כמה שהם אכן יודעים מה מצבם ואיך זה קרה להם, וכל הפרטים שכן נמצאים בידינו הם לאחר עבודת מחקר קשה.

מה שכן נראה לפי שיחות תמימות של חלק מהבחורים בישיבה, מדובר בפעילות מכוונת של ארגון הלל, כשיש מוסיפים שאף משגיחי הישיבה תפסו בעבר בחורים שיוצרים קשר עם פעילי הארגון, אך לזה אין שום ראיה ואימות ברור.

התופעה המחרידה החלה לפני שנה וחצי לערך, כשככל הידוע מי שהיה הראשון להתקלקל, היה בחור ספרדי משכונת רמת אלחנן בבני ברק, שעזב את הישיבה ועבר למיר, כשאחרי חצי שנה נהיה חילוני גמור. היום הוא לומד משפטים.

מדובר בבחור שהינו גיס של אחד מראשי הפעילים אם לא הראשי שבהם, שפועל יום ולילה ללחום בבני התורה ונגד ביטאון עולם התורה, וכן עומל קשות לעזור למען 'יתד נאמן'. האיש עסוק בכך יומם ולילה, ומשכך אין כל כך פלא שגיסו בחור הישיבה לשעבר בגרודנא באר יעקב פרש מדרך התורה והמצוות. לפי מה שנמסר עוד לבמערכה, הבחור לא רק שעזב את הדת מעייפות ומשבר, אלא נהיה כופר גדול ופועל נגד הדת. כבר ביום כיפור האחרון הבחור אכל לתיאבון או להכעיס.

לפי העדויות הקיימות, הוא זה הבחור הראשון שנהיה חילוני וכופר גמור, לא ברור אם ממש נמשך להלל או סתם התחלן, אך הוא החל למצוא בחורים חלשים כדי למשוך אחריו.

אחריו הגיעו עוד אותם ששה בחורים כשעל אחד מהם ישנם עדויות שידוע כי שהה תקופה תחת חסות ארגון הלל.

לפי הבדיקה, מדובר ככל הנראה בעיקר בששה בחורים עם רקע משפחתי קשה או בחורים עם משבר נפשי. על אחד הבחורים אין לנו מידע נוסף.

הבחורים חלקם עובדים היום וחלקם בצבא. שנים מהם לומדים מפשטים, שניים שימשו לפחות עד לפני תקופה כמלצרים כשאחד הוא מלצר במלון וולדורף אוסטריה, ואחד בצבא.

חלק מהבחורים למדו בישיבות מהטובות בבני ברק, כמו פוניבז' הקטנה ומשך חכמה

יש טוענים שהבחור האחרון שיצא בשאלה לפני מספר שבועות, סולק בעבר מהישיבה ועבר לישיבה אחרת טובה גם כן, במשך הזמן התחיל להחזיק אייפון, ולמרות שהיה ידוע על כך לראש הישיבה הרב הקר הוא התקבל בחזרה לישיבה עקב קרבה משפחתית כשהרב הקר אומר לבחור השאר את האייפון בבית. כך לפי מה שנמסר לנו.

גורמים רוחניים שהדבר נודע להם הביעו זעזוע כבד ואמרו כי מדובר בדרדור עצום בעצם המצב בציבור החרדי. אם בעבר ידענו על מקרים בודדים עד נדירים, ובדרך כלל גם מי שהייתה לו בעיה כזו או אחרת היה ניתן לטפל בו, מקסימום הוא גם היה עובר לישיבה חלשה יותר המתאימה לו, אבל המציאות הזו שיש שבעה בחורים שתוך שנה עוזבים ישיבה גדולה ועוזבים את הדת? זה דבר שטרם נשמע כדוגמתו ואמור להדיר שינה מכל מי שחושש לילדיו. האם אין כאן משהו עמוק יותר של חוסר עקביות וחוסר השקפה נכונה דבר שמביא את הנשירה הגדולה כמו שרואים אנו היום אצל אנשי המזרחי שרובם נטשו את הדת???

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s