המאבק על קדושת הכותל

מאבק הטומאה במקום הקדושה. מלחמת הרפורמים. היועץ המשפטי של משרד הדתות חזר בו ואסר לקיים את הטקס התיפלה, אך הם מצפצפים. וכן מה היה שלשום ומה צפוי מחר. כל הפרטים.

כזכור הוגשה עתירה לבג"ץ על ידי התנועות הרפורמיות לתת להם מקום בכותל. לפני החלטת בג"צ אמורה המדינה לתת את תשובתה מה דעתה בנושא. בעקבות כך נולד מתווה הכותל הידוע בהסכמת שמואל רבינוביץ רב הכותל והחכי"ם החרדים. בעקבות הסערה התקשורתית חברי הכנסת החרדיים חזרו בהם.

התאריך האחרון שנתנה הבג"ץ למדינה לתת תשובה היה אתמול בבוקר. בעקבות ביטול מתווה הכותל ביקשה המדינה להאריך בחודש את מועד תשובתה. כך נטען בתגובת המדינה

"המשיבים יבקשו לעדכן כי המאמצים להשגת הסכמות, לרבות התקנת תקנות על ידי השר לשירותי דת שיסדירו את הסדרי התפילה, נמשכים בימים אלו. במסגרת האמור, ביום 29.6.16 התקיימה פגישה בראשות ראש הממשלה ובהשתתפות היועץ המשפטי לממשלה ונציגי המפלגות החרדיות בעניין הנדון. בתוך כך יצוין כי בכוונת המדינה להתחיל באופן מיידי בנקיטת הפעולות הנדרשות לצורך ביצוע חפירות ארכיאולוגיות על מנת לבצע עבודות מתוכננות ברחבת התפילה במתחם קשת רובינסון, בדומה להצעות שהועלו בעבר בעניין זה. ההערכה היא שהעבודות צפויות להימשך כשנה".
"בנסיבות אלו, ועל מנת לאפשר שהות לשם מיצוי המהלך האמור, מוצע כי יתאפשר למשיבים להגיש הודעת עדכון מטעמם בתוך פרק זמן של חודש ועד ליום 4.8.16. בכל הנוגע למורכבות הסוגיה הנדונה, ולרגישותה הרבה, המשיבים יבקשו להפנות לתגובה מטעמם מיום 30.3.16".

בעקבות הודעת המדינה לבג"ץ על הדחיה בתשובתה לעוד חודש, החליטו הרפורמים לעשות דין לעצמם והודיעו כי כל שני וחמישי הם יערכו תיפלה ברחבת הכותל העליונה. ואכך לדאבון לב הם הגיעו ביום שני לכותל. אנו כאן לא דיברנו על כך כי לפעמים השתיקה היא גם חכמה, ועד כמה שהנושא לא העסיק אף אחד, ומחאה בכותל בלאו הכי אף אחד לא עשה, נכון שיש ענין לכל יהודי בכל מקום להביע את כבאו ומחאתו, אך עשיית הרעש והפרסום מכך לעתים יכולים להזיק יותר. לכן אף מה שכן קרה, כשיהודי יקר מחה צעקו לו חילול ה', השארנו לזמן אחר כשהדבר יהיה על הכותרות כמו שאירע היום.

כזכור תיפלתם התאפשרה בעבר על פי החוק לאחר שהיועץ המשפטי של משרד הדתות הודיע לשמואל רבינוביץ שאין לו רשות למנוע זאת. אלא שהיום חזר בו עו"ד ישראל פת, היועץ המשפטי של משרד הדתות שאפשר למעשה בעבר את ה'תיפלה' הרפורמית מעל לרחבת הכותל המערבי. במכתב שנשלח למנכ"ל התנועה הרפורמית, גלעד קריב, הורה פת שלא לבצע את התיפלה המתוכננת למחר על ידי הארגונים הרפורמים ברחבת הכותל המערבי. בנוסף, עולה מהמכתב כי בניגוד להבטחות נתניהו – מתווה הכותל הרפורמי מיושם בפועל.

במכתב כותב פת כך:

"הובא לידיעתנו כי מחר, ר"ח תמוז, מתוכננת תפילה מעורבת ברחבת הכותל המערבי העליונה בה יקחו חלק מתפללים מהתנועה הרפורמית והתנועה הקונסרבטיבית. בחודש האחרון התקיימו דיונים במשרד המשפטים בנושא שבנידון. בתוך כך, הובא לידיעתנו נוהל שהוציא רב הכותל והמקומות הקדושים ביום 16.5.13 לעניין תפילה ברחבה העליונה של הכותל המערבי".

"לפי הנוהל, הרחבה העליונה, ככלל, אינה מיועדת לתפילה וטקסים דתיים אלא לביקורים שוטפים, זאת בלי קשר לאופי התפילה או הטקס הדתי".

בהמשך המכתב מתייחס פת למתווה הכותל שלמעשה בוטל בסופו של דבר, כשהוא כותב "להווי ידוע כי ביום 31.1.16 קיבלה ממשלת ישראל החלטה בעניין הסדרי התפילה בכותל המערבי, בגדרה הוחלט ליישם את דו"ח הצוות שמונה לבחון את הסוגיה. בהתאם להמלצות הצוות, רחבת הכותל העליונה, ככלל, לא תשמש לצרכי תפילה, אלא כמקום התכנסות ומעבר לרחבות התפילה".

בסופו של דבר מורה פת שלא לקיים את התיפלה הפרובוקטיבית כשהוא כותב "נוכח כל האמור, בכוונתנו לקבל החלטה כי לעת הזו, לאחר איזון בין כלל האינטרסים השונים הנצרכים לעניין, אין לקיים תפילה ברחבת הכותל המערבי העליונה, וכי ככל שמבוקש לקיים תפילה מעורבת, ניתן יהיה לקיימה בעזרת ישראל".

בתגובה בתנועה הרפורמית אומרים כי בכוונתם לקיים כמתוכנן את מעמד התיפלה, "נדהמנו לקבל את מכתבו של יועמ"ש משרד הדתות, שמעלה סברות ופרשנות משפטית שלא עומדת בשום מבחן משפטי מקובל. אנו עומדים על זכותנו לקיים התפילה מחר כמתוכנן, אך אם הדבר ייאסר עלינו, לא נפר חוק אלא נפעל בשתי דרכים מקבילות: ראשית נתכנס מחר כמתוכנן, אך ללא תפילה כמשמעותה הרגילה. על תפילה שבלב, דברי תורה, ושירה איש לא יכול לאסור. ושנית, נעתור בימים הקרובים לבג"צ על מנת לשים קץ אחת ולתמיד להשתלטות הביריונית של רב הכותל על האתר הקדוש לעם היהודי כולו".

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s