הגל מתרחב: עוד חילול שבת רח"ל של מוסד בחסות ממשלתית

פירצה רודפת פירצה. היום פורסם כי מוזיאון העם היהודי – בית התפוצות פותח שעריו בשבת רח"ל

מוזיאון המיועד לשימור מורשת העם היהודי, יחל לרמוס ברגל גסה את כבוד השבת • דבר הפתיחה נחשף על ידי עובדים המוחים על המהלך, ומציתים מאבק ציבורי נרחב • בית התפוצות בתגובה: הכרטיסים ימכרו לפני שבת

פרצה חמורה נוספת בחומות השבת: מוזיאון בית התפוצות – מוזיאון העם היהודי, המופעל על ידי אוניברסיטת תל אביב ופועל בתמיכה ממשלתית, יחל לפתוח את שעריו בשבתות, כבר מהשבת הקרובה.

רבנים ואישי ציבור הביעו שאט נפש מהמהלך, שמהווה תקדים מסוכן במאבק על כבודה של השבת במרחב הציבורי של מדינת ישראל. החמור מכל הוא – מדגישים פעילים – שמדובר במקום המופעל על ידי חברה בבעלות ממשלת ישראל, אוניברסיטת תל אביב, הסוכנות היהודית והקונגרס היהודי העולמי.

מוזיאון בית התפוצות מגדיר עצמו כ"מוזיאון העם היהודי, הוא מוסד עולמי שמספר על תרבות אחת רבת-פנים, עשירה ועתירת רבדים; הוא מספר על אנשים ונשים, על מבוגרים וילדים, על משפחות וקהילות, על השנה העברית ומועדיה, על תלאות ושמחות, ועל פירות הרוח, החינוך והיצירה, המסורות ואורחות החיים של העם היהודי, אשר נוצרו במגוון ארצות, בכל מיני תקופות, תחת שליטים ומשטרים שונים, ובשבעים לשונות, במשך אלפי שנים. בבית התפוצות מתואר העם היהודי, עם בקרב עמים אחרים, אשר שומר ומטפח גם קשר מיוחד אל ארץ ישראל ואל מדינת ישראל".

דבר הפתיחה נחשף על ידי עובדים במוזיאון, ששיגרו מכתב חריף ובו טענו: "דוד בן גוריון, ראש הממשלה הראשון של ישראל, התנגד בתוקף לעבודה בשבת, והחיל את חוקי שעות עבודה ומנוחה במדינת ישראל, לפיהם אסור לעסקים לפעול בישראל בשבת, כמו גם אסור להעסיק עובדים בשבת… גם במוזיאון שלנו יש מוצג, שממחיש איך סירבו יהודים לעבוד בספינה מחללת שבת. הם הבינו שחור קטן לבסוף יטביע את כולנו".

מלבד העניין הציבורי והיהודי, העובדים טוענים שהפתיחה תביא לפגיעה בהעסקתם: "במידה וייפתח המתחם – משמרות שבת יתבקשו מן העובדים המעוניינים בכך. ייתכן אף שתינתן עדיפות לעובדים שמוכנים לתת משמרת גם בשבת. המוזיאון יעסיק באופן אינטנסיבי את עובדי הניקיון, התחזוקה, המאבטחים ביום השבת, והעבודה שיאלצו לבצע תהיה כפולה ומכופלת. מהלך כזה עלול לפגוע בהנהלה ובעובדים, כמו גם באופיו הייחודי של מוזיאון העם היהודי. במקום קדושה ושקט – תהיה כאן המולת חולין וברגע שחוקי השוק החופשי יגברו על ערכי השבת – כולנו נעבוד כפל כפליים 7 / 24".

בעקבות הפרסום, פנה חבר הכנסת מיקי זוהר מהליכוד ולא החכי"ם החרדים, בשאילתה דחופה למשרד הכלכלה בעקבות אותו מידע שהגיע אליו על כוונת מוזיאון בית התפוצות "בית העם היהודי" לפתוח את שעריו בשבת, כבר בשבת הקורבה.

בפנייתו תהה ח"כ זוהר "כיצד ייתכן שמוזיאון המתקרא "מוזיאון העם היהודי" ירמוס ברגל גסה את הערך המקודש של יום השבת?.

קשה להשתחרר מהתחושה הקשה שהגל הגובר הפורץ את חילולי השבת בארץ, שבאה דווקא בתקופה זו, והנה עוד חילול שבת בחסות ממשלתית שבאה בזמן שהחכים החרדים הם אלו המחזיקים את הממשלה.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s