אבל כבד בעולם התורה והישיבות: הגאון הגדול רבי אריה פינקל זצוק" ל


אבל כבד בעולם התורה והישיבות: הגאון הגדול רבי אריה ליב פינקל זכר צדיק וקדוש לברכה, ראש ישיבת מיר ברכפלד וחבר מועצת גדולי התורה של דגל התורה, שנסתלק לבית עולמו כשהוא בן 85 בפטירתו.

בלילה קרוב לשעה 12.00 בלילה, התמוטט ראש הישיבה בביתו ברחוב רבי עקיבא בברכפלד מודיעין עילית. כוחות ההצלה שהוזעקו לביתו וביצעו פעולות החייאה ממושכות, תלמידי ישיבת מיר בירושלים ובברכפלד התכנסו בהיכלי הישיבות לאמירת תהילים בזעקות ובבכי וקרעו שערי שמים לרפואתו, אך נגזרה הגזרה וראש הישיבה השיב את נשמתו ליוצרה.

לפני שנה וחצי נפל ראש הישיבה במהלך תפילת השבת בהיכל הישיבה, ושבר את רגלו. הדבר הצריך אותו לעבור ניתוח והמשך טיפול רפואי מורכב. בכל התקופה מאז, העתירו בהיכלי התורה והישיבות לרפואתו. בשנה האחרונה הידרדר מצבו הבריאותי של הרב והוא אף אושפז מספר פעמים בבית חולים. בחודשים האחרונים חלה הגר״א פינקל במחלה קשה בגרונו ועבר טיפולים מורכבים להחלמתו.

ראש הישיבה זצ"ל היה חבר נשיאות מפעל הש"ס וביום שישי הקרוב היה אמור להיערך בביתו כינוס של מפעל הש"ס, ושעה לפני שהידרדר מצבו עוד הספיק לחתום על הכרוז האחרון של מפעל הש״ס לקראת הכינוס המדובר, אך עם הסתלקותו הכינוס כמובן לא יצא אל הפועל. מדובר באבידה גדולה נוספת לעולם הישיבות בימים האחרונים, עם הסתלקותו של ראש ישיבת "אור אלחנן", הגאון רבי משה מרדכי חדש זצ"ל, לפני כשבוע.

הגאון הגדול ר' אריה פינקל זצ"ל נולד בי"ד אב בשנת תרצ"א, לאביו הגאון רבי חיים זאב פינקל מנהל רוחני של ישיבת מיר, נכדו של "הסבא מסלבודקא", ולאמו מרת לאה ע"ה, נכדתו של רבי חיים זוננפלד זיע"א. אחיו, היה הרב משה פינקל ז"ל שכיהן בהמשך כר"מ בישיבה.

בבחרותו למד בישיבת סלבודקא ופוניבז', נישא לרעייתו הרבנית אסתר גיטל, בתו של הגאון הצדיק רבי שמואל אהרן יודלביץ זצ"ל.

לאחר נישואיו למד בכולל ישיבת מיר, ובהמשך מונה לכהן בה כר"מ ומשגיח. באלול תש"ס הוקמה ישיבת מיר במודיעין עילית והוא הועמד לכהן בראשותה.

לפני כחמש עשרה עת סער הציבור החרדי מהקמת הנחל החרדי, התקיימה ההפגנה המפורסמת בכיכר השבת נגד הנח"ל. אף ראש ישיבה לא העז להשתתף באותה הפגנה מפני הסכנה, אך הגאון הגדול ר' אריה פינקל זצ"ל היה יחיד שעמד בעוז ותעצומות נגד החורבן הנורא והשתתף בהפגנה נגד הנחל תחילה ועד סוף. תמונה מאותה הפגנה מופיע בספר ויזרח אור עמוד 69.

כמו כן חתם בזמנו על המכתב ההיסטורי נגד חוק טל יחד עם מרנן ורבנן גדולי הדור הקודם.

בשנת תשע"ב עת אירעו התהפוכות בציבור הליטאי, מונה כפי הראוי לו, לכהן כחבר במועצת גדולי התורה של דגל התורה. בישיבה הוא מוסר שיעורים ושיחות וברבות השנים העמיד אלפי תלמידים בתורה ויראת שמיים.

בחייו חיבר את הספרים 'הר יראה' – אוסף שיחות מוסר, ו'יבא שילה' – אוסף שיחות מוסר בנושא שבת.

תלמידיו ההמומים מספרים על ראש ישיבה שהיה ענק בתורה וגאון במידות טובות. לצד שיעורים עיוניים וידע בכל הש״ס כולו היה הגר״א זצל ענוותן ומעולם לא החזיק טיבותא לנפשיה.

כל ימיו חיפש רק כיצד לעזור ולסייע לבחורים ברוחניות ובגשמיות. דאג לכל אחד ואחד כאילו הוא בנו ממש. עבודת התפילה של ראש הישיבה היתה אף היא לשם דבר, כאשר מתוך יראת שמיים מופלגת היה מתפלל כמונה מעות.

ראש הישיבה זצ"ל היה דמות הוד מהדור הקודם של מנהיגי עולם התורה והישיבות. זהו אסון גדול לעולם הישיבות ולדור כולו.

תהא נשמתו צרורה בצרור החיים

ר' אריה פינקל נגד חוק טל.pdf

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s