הסערה גוברת: משה גפני העביר תקציב לבניית מקוואות לרפורמים

סערת העברת התקציב לרפורמים על ידי משה גפני לצורך בניית המקוואות. גוברת ההסכמה ומתרבים הראיות: משה גפני ידע גם ידע למה ולהיכן הוא מעביר את הכסף.

מנכ"ל התנועה הרפורמית בישראל יזהר הס כתב על כך: האמת היא שלא התכוונו להגיב על העברה הזו, ובטח לא לחגוג אותה, החוק הנורא שעבר הוא כתם ואין לנו עניין להכשירו באמצעות אתנן. אבל ח"כ גפני מתעלה על עצמו. מסכן. הוא לא ידע. אין נעץ שעובר מסעיף לסעיף בועדת הכספים בלי ידיעתו, ופתאום הוא לא יודע? ואם לא ידע, מדוע נמנע פתאום בהצבעה הזו?! לא מהיושב במרומים פוחד הרב גפני, אלא מכותרות העיתונים המתחרים ביתד נאמן – בעיקר הפלס ששותה את דמו. כמה צדק ח"כ יהודה גליק כשכינה את האיש 'גפני טובל ושקר בידו'. גפני. הו, גפני, אפילו לציניות הוא מוציא שם רע

כפי שפורסם בשבוע שעבר, ביום שני אושר בוועדת הכספים עשר מיליון שקל לבניית מקוואות לרפורמים. התקציב אושר לסכונות היהודית לסעיף של קידום תשתיות וחיזוק הקשר עם התפוצות. נציגת מזכירות הממשלה נכחה בוועדת הכספים בזמן ההצבעה, והיא זו שביקשה את אישור הכספים הללו. הכוונה היא על פי דברי אותם גורמים לתעל את התקציב האמור לבניית מקוואות לרפורמים.

המסמך אותו העביר משרד ראש הממשלה לידיו של ח"כ משה גפני בבקשה לאשר עשר מיליון ₪. במסמך כתוב כך:

לכבוד יועצת משפטית ועדת הכספים… הנדון פניה לוועדת הכספים מס' 64 – חיזוק הקשר עם יהדות התפוצות.

פניה תקציבית זו נודעה לביצוע שינויים פנימיים בסך של שער מיליון ₪ במשרד ראש הממשלה לצורך קידום תשתיות המיועדת ומיזמים משותפים לחיזוק הקשר בין מדינת ישראל ליהדות התפוצות. הקשר עם יהדות התפוצות ותחושת השותפות שלהם עם המפעל הציוני, הם נכסים אסטרטגים ראשונים במעלה למדינת ישראל. בשנים האחרונות הפך תחום זה למורכב ורגיש, והדבר מחייב היערכות שתתמודד ביעילות וברגישות עם האתגר שלפנינו: העמקת והמחשת התפיסה הערכית לפיה מדינת ישראל היא ביתם של כל יהודי העולם

לאור הגישה המפורטת לעיל, מבקש משרד ראש הממשלה ליזום פרוייקט בתחומים שונים שיסייעו בהעמקת הקשר ותחושת השייכות של יהדות העולם עם מדינת ישראל

פניה זו לא תוקצבה בעבר ולכן לא ניתן להציג נתוני היסטוריה. מטרת פניה זו היא ליצור תקנה תקציבית יעודית לנושא, ובמידת הצורך תתוקצב בעתיד בבסיס תקציב המשרד. הנושא לא תוקצב בבסיס תקציב המשרד מאחר ובניית התקציב טרם הוחלט על תיקצוב.

עד כאן המסמך.

המסמך הנ"ל הינו די שקוף וברור. גם מיליוני שקלים לרפורמים, גם סוג תמיכה שלא היה בעבר, גם תמיכה שלא הייתה מתוכננת ופלה בדיוק עכשיו, גם תקציב שבא להעמיק את הקשר ותחושת השייכות, בקיצור – שקוף וברור, כסף למקוואות. רק טיפש לא היה חושב מיד על המקוואות לרפורמים שרק לפני שבועיים דובר על כך. ודאי לא איש פיקח וחריף כמשה גפני.

גם עיתון הארץ בדק את הדברים והסיק: מבדיקת "הארץ" עולה כי הכסף מיועד לבניית מקוואות עבור מתגיירים בגיורים רפורמיים וקונסרבטיביים, אלה שכניסתם למקוואות נאסרה בחוק של גפני. למרות התנגדותן של התנועות הלא אורתודוקסיות לחוק של גפני, מסתמן כי בסופו של דבר הן יקבלו הכרה תקדימית – במתקני דת שייבנו במימון המדינה. המקוואות אמורים להיבנות על ידי חברת הבנייה עמיגור, שבבעלות הסוכנות היהודית.

דובר הסוכנות היהודית אישר היום יום רביעי, במפורש: הכסף כולו, 10 מיליון שקלים, מיועד לבניית המקוואות עבור הרפורמים והקונסרבטיבים. לדבריו, עדיין לא הוחלט אם ייבנו שלושה או ארבעה מקוואות, והדברים יסוכמו לאחר שהתנועה הרפורמית והתנועה הקונסרבטיבית יפרטו את הצרכים שלהן.

אלו פני חברי הכנסת החרדיים. לא נלחמים על כלום. רק על מיכי אלפר בחיפה ורפורמה סיעודית.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s