מלחמות גפני את ליצמן בעקבות חיפה

כשמשה גפני נקם ביעקב ליצמן. הכל כהמשך למלחמה חזרת פשרות והכל הכוחות למען מיכי אלפר בחיפה. הכתב והפרשן זאב קם חושף במעריב nrg את המריבות בתוך יהדות התורה שמתיימרת לקרוא לעצמה מאוחדת, מריבות וסכסוכים שלא נגמרים. והפעם הרקע: מלחמת המפרץ של דגל התורה בחיפה. וכך הוא כותב:

כך הפך עימות בין נתניהו לליצמן למשבר ביהדות התורה

שר הבריאות איים במשבר קואליציוני אם לא יקודם חוק ביטוח סיעודי ממלכתי. אלא שבמפתיע נתקל בתגובה דווקא מצד בן מפלגתו, ח"כ גפני, שניצל את ההזדמנות כדי להשאיר את השר ליצמן לבד במערכה

בין הסערות התורניות בגזרת נתניהו-בנט, ובין דיווח נוסף על ניסיון לייצר הסכמה על הצטרפות המחנה הציוני לקואליציה, לפעמים קצת נשכחת בצד הפוליטיקה שמתרחשת בתוך המפלגות החרדיות. הסערות, האמוציות והעימותים האישיים בתוך הפוליטיקה החרדית מרתקים לא פחות מאלו של המפלגות האחרות. לפעמים אף יותר.

זה כמה שבועות שמתנהל על אש קטנה משבר קואליציוני בין שר הבריאות, יעקב ליצמן, מנהיג הפלג של אגודת ישראל בתוך יהדות התורה, לבין ראש הממשלה, בנימין נתניהו. הרקע לעימות נוגע לדגל המרכזי אותו הניף ליצמן בתחום משרדו – הביטוח הסיעודי.

ליצמן הבטיח בתחילת הקדנציה, ואף כלל זאת בהסכם הקואליציוני, שבמהלך שנת 2017 יחוקק חוק ביטוח סיעודי ממלכתי. החוק אמור לאפשר שירותי סיעוד מטעם המדינה לאנשים שיהיו זקוקים לכך בבוא היום. זאת, בניגוד למצב כיום, שבו קופות החולים כמעט ולא נותנות שירותי סיעוד משמעותיים במסגרת ביטוחי הבריאות. אדם שמעוניין כיום בביטוח סיעודי אפקטיבי עושה זאת באמצעות ביטוח פרטי. הרפורמה אותה מנסה להוביל ליצמן מבקשת להעלות מעט את גובה תשלום ביטוח הבריאות, שכל אדם מפריש מהמשכורת החודשית שלו, ולהעמיד אותו על חצי אחוז, ובאמצעות כך לממן לכולם את הביטוח הסיעודי הממלכתי.

לפני כמה שבועות שלח ליצמן מכתב ברוח הדברים האלו לראש הממשלה וגם לשר האוצר, משה כחלון. בסוף המכתב נרמז כי אם הנושא לא יקודם בקרוב כדאי שהשניים יקחו בחשבון משבר קואליציוני חריף סביב העניין. אלא שמנקודה זו ואילך התפצל המשבר לשניים: מול ראש הממשלה ושר האוצר מחד, ובתוך סיעת יהדות התורה מאידך.

כשהגיע השר ליצמן לישיבת סיעתו, כדי לדווח לחבריו על ההתפתחויות, הוא נתקל בתגובה בלתי צפויה. ליצמן סיפר על הפגישה עם ראש הממשלה וגם על המכתב ששלח, ובתוכו הבהרה שבהסכם הקואליציוני נקבע בסעיף 80 שיחוקק חוק ביטוח סיעוד ממלכתי. "בינתיים זה לא מתקדם", עדכן את חבריו. "ולכן הודעתי שיהיה משבר קואליציוני. אני מבקש תמיכה בנושא מחברי הסיעה".

בדיוק לרגע הזה המתין ח"כ משה גפני, מנהיג הפלג של דגל התורה בתוך יהדות התורה, המתחרה נגד הפלג של ליצמן. "אנחנו נתנהג בדיוק כמו שעשינו בחיפה", הודיע גפני. "נדבר ונצעק על זה, נחשוב איך לפתור, אבל עד משבר קואליציוני – זה לא. באיזו רשות אתה עושה על זה משבר?", תקף. למה התכוון גפני כשאמר שהמפלגה תנהג כפי שנהגה בעיר חיפה, אך בשום פנים ואופן לא תעשה משבר קואליציוני?

גפני התכוון להסכם הקואליציוני, שנחתם בין יהדות התורה לבין ראש עיריית חיפה, יונה יהב, על פיו סגן ראש העיר מטעם יהדות התורה אמור להתחלף אחרי חצי קדנציה. בחצי הראשון של הקדנציה יכהן בתפקיד נציגה של אגודת ישראל, ולאחר מכן יחליף אותו נציגה של דגל התורה. ההחלפה הזו הייתה אמורה לקרות כבר לפני כמה חודשים. אלא שיהב לא ממש מסתדר עם הנציג המקומי של דגל התורה, ולכן לא בוצעה ההחלפה עד לרגע זה. בעקבות כך פנה גפני לליצמן וביקש לעשות בלאגן, ואם צריך אף לאיים בפרישה מהקואליציה המקומית בחיפה. ליצמן הסכים לנסוע לחיפה ולדבר עם ראש העיר, אך בשום פנים ואופן לא היה מוכן לאיים בפרישה מהקואליציה. "נעשה כל מאמץ וכל מה שאנחנו יכולים, אבל לא נאיים בפרישה", הבהיר בזמנו.

לא מעט זמן המתין גפני להזדמנות הזו, שבה יוכל להשיב תשובה זהה לליצמן. עכשיו, על רקע משבר הביטוח הסיעודי, הודיע גפני לשר הבריאות שהוא אינו מתכוון לגבות אותו באיום על ראש הממשלה במשבר קואליציוני. "נעשה הכל אבל עד משבר", הודיע בישיבת הסיעה, והתקשה להסתיר את שביעות רצונו. "זה הסכם קואליציוני או לא?", הגיב ליצמן בכעס. בשיחות סגורות, כך מספרים אנשיו של ליצמן, שר הבריאות תקף את גפני על כך שבעיניו נושא הביטוח הסיעודי שקול לג'וב מקומי בחיפה.

בלית ברירה, ליצמן נאלץ לקדם בעצמו את פתרון הנושא מול ראש הממשלה. כשנתניהו פגש אותו לאחרונה במליאת הכנסת, התקשה ראש הממשלה להתאפק. "לא אהבתי את האיומים הפומביים במשבר", אמר לשר החרדי. "זה לא מקובל עליי". ליצמן הגיב במתינות. "אני רק מחפש שנקיים את ההסכם", השיב לו. "הרי אתה זה שאומר בכל ישיבת ראשי מפלגות שהסכם זה הסכם". נתניהו הבין את המסר וביקש ממנכ"ל משרדו, אלי גרונר, להיכנס לעובי הקורה. השבוע נפגשו גרונר ואבי שמחון, היועץ הכלכלי של ראש הממשלה, ביחד עם הכלכלן של משרד הבריאות, והשמיעו קולות שנראים כמו התחלה של פתרון לסוגיה. ומה לגבי גפני וליצמן? עוד לא נולד המתווך שיגשר על הפערים והמתחים בין השניים.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s