מה קורה בארנה בירושלים?

הפרוייקט בארנה ירושלים – עוד תוכנית שהדבר היחיד שהושקע בו – החדרת הציונות לתוככי הציבור החרדי. כל השאר, מתקנים וכדומה, זה עוד כיסוי לאכזבה לילדים. במערכה בסקירה על פי עדויות מהנעשה במתחם ארנה ירושלים.

לפני מספר שבועיים נפתח בעיתונות ובלוחות המודעות קמפיין מאסיבי על כך שהכל עולים לירושלים. לראשונה בציבור החרדי – נכתב במודעות – אתר חוויות ענק לכל המשפחה.

היזמים השותפים בפרוייקט הם משרד התפוצות בראשות בנט, משרד ירושלים ומורשת, הרשות לפיתוח ירושלים, ומשרד התרבות והספורט. זה עצמו כבר הספיק להבין להיכן הרוח נושבת וזה הביא את עיתון הפלס שלא לפרסם את המודעות על הפרוייקט בארנה למרות שנשלחו אליו כשאר העיתונים.

יצויין כי בנושא הצניעות במקום, אחרי שבתחילה דובר על שעות מסויימות לגברים ובשאר היום הפרדה בתוך המקום – דבר שלא היה מתחיל להחזיק מעמד בעומס הקיים שהיה צפוי, לאחר הצעקה שהשמיע כאן קו במערכה לפני שבועיים, העניין סודר ויש שעות נפרדות לגברים ושעות נפרדות לנשים.

אלא שאם חשב מישהו שהושקע ממון ומחשבה רבה כדי להנות את הילדים הירושלמים במתקני ללונה פארק שאין הם רגילים לו, מתברר זה ממש לא. אללו שביקרו במקום מדברים על מתקנים אכזבים במיוחד. כך למשל במתחם הרכבים המתנגשים היו שני רכבים בלבד ובשעות מסויימות לכל היותר ארבע, כשכל זה אמור להספיק לאלפי הילדים הממתינים, דבר שהביא לתור של שעות וגם אחרי שהגיע התור המיוחל בעקבות הלחץ הקיים זירזו את כל הילדים לקצר מאוד. כמו"כ היה במקום גלגל אחד לא ענק שהיה אמור להספיק לאלפי הילדים – דבר לא אפשרי, ועוד אניה אחת מתנדנדת וזהו. לא מתקני ענק ולא לונה פארק. מקסימום "זכר ללונה פארק". אפילו מגלשת הענק בגובה 10 מטרים שהובטחו בפרסומות לבאים, לא נעשה לבסוף ולא היה כזה דבר. אבל כל זה לא כך כך מעניינו זולת ההמשך.

לעומת המתקנים העלובים יחסית, היה מתחם אחד שבו הושקעו טונות של כסף והשקעה. תערוכת תפוצתינו זה נקרא. במתחם עם ההשקעת הענק, עובר המבקר חוויה כאילו הוא נודד מכל המדינות ומגיע לארץ ישראל.

בתחילת התערוכה מקבל כל ילד דרכון, בדרכון שנערך על ידי משרד התפוצות אין כמובן דברי תורה. יש בו הרבה שיבושים לעקור מושגים תורניים. כך רק לדוגמא מוזכר בדרכון שעלו לפרס יהודים לראשונה אחרי נפילת ממלכת ישראל. לא חורבן הבית ולא בבל. לאחר מכן מוצג תרחיש בו עובר הילד ממדינה למדינה, ובכל מדינה שהוא עובר הוא מצטלם עם שוטר או חייל באותה מדינה כשאותו שוטר או חייל חותם לו על הדרכון. כך למשל, באנגליה הוא מצטלם עם שוטר משמר המלכה, ואז מגיע רגע השיא, הוא מגיע לארץ ישראל: ואז זוכה הילד לחוויה "מרגשת" במיוחד. הוא "זוכה" להצטלם עם חייל ישראלי.

קודם לבואו לארץ ישראל מוקרן סרט על מסך גדול, בו נואמים על האפיקרוסים של מדינת ישראל כמו השר בנט ועוד חבריו על זה הדרך, המדברים על שבח המדינה הציונית. וזה מה שמעבירים לילדים הרכים.

תמונות של רבנים וגדולי ישראל שהיו מאז קום הדמינה מלווים את התערוכה, אבל מאוד במקרה דווקא תמונתו של מי שהשפיע מכל על ציביון היהדות החרדית ברץ הקודש – מרן הרב שך זי"ע, תמונותו כמובן לא הושמה.

גם כשעוברים בגרמניה ומוצג בו ענין השואה, הוא מוזכר בצורה ציונית למדי, ללא אמונה וקרה ללא רגש, עד שאנשים מבוגרים שראו זאת פשוט לא היו מסוגלים להמשיך הלאה באותו מופע.

אלו הם רק מקצת מכאלו שראו את הדברים ונפשם שסלדה מכך לא איפשרה להם להאריך לראות או לבדוק עוד פרטים.

בנוסף היה מופע רב חושי, בו הוצגו ממאורעות ירושלים. לדוגמא אחת מני רבים, באחד המופעים נראה הצגה של שמחת בית השואבה בבית המקש בירולשים, כשאובוקות של אש נופלים מצוך סמל של מדינת ישראל.

כל אחד מבין שאם משרד התפוצות מממן כאלו דברים, לא רוח טהרה או מחשבת חינוך נקיה יש כאן. חזונו של המשרד כותב השר בנט הוא:

משרד התפוצות פועל לעשייה משמעותית בתחום התפוצות למימוש המטרות שהוגדרו עם כינונו: חיזוק הזהות היהודית בתפוצות והעצמת הקשר של יהדות התפוצות עם מדינת ישראל. השקת היוזמה המשותפת למדינת ישראל וליהדות התפוצות הינו רגע מכונן של עשייה ועבודה משותפת מתוך הבנת האחריות המוטלת על כולנו להבטחת עתיד העם היהודי לדורות הבאים.

היוזמה המשותפת היא דוגמה לאופן שבו משרד ממשלתי פועל לטווח ארוך על מנת לשנות את המגמות ומביא את האסטרטגיה למימוש בפועל. אנו פועלים כעת לבניית חזון חינוכי כולל שיושרש בפרויקטים שייושמו במסגרת היוזמה. היוזמה ככלל והפלטפורמות כפרט, יהיו כרוכים בלקיחת אחריות משותפת עם העם היהודי על רצף חינוכי של צעירי העם היהודי, מעגל של חיים בעלי משמעות יהודית מגיל בר/בת מצווה והלאה. זו המשימה האסטרטגית של מדינת ישראל והעם היהודי שהוטלה על משרדנו – חיזוק ושימור הקשר של מדינת ישראל עם תפוצותיה באשר הן.

​בברכה, ח"כ נפתלי בנט שר החינוך והתפוצות

ושוב, מתברר כי משרדי הממשלה החילוניים, מוצאים היום משתפי פעולה רבים וכר רחבה לפעול בתוככי הציבור החרדי כרצונם הטוב, ואין פוצה פה ומצפצף. ואחרי זה לא יבינו איךהציבור החרדי מתפרק.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s