מכה נוספת לכשרות הגזולה 'שארית ישראל'

מכה נוספת לכשרות 'שארית ישראל'. כפי שנחשף כאן לראשונה בקו במערכה לפני מספר חודשים, תיכננה רשת 'קופיקס' לממכר מזון מהיר, לעבור מכשרות בית יוסף לכשרות שארית ישראל. לשארית ישראל היו דרישות מעטות לשינוי, ובכך שהסכימה לתת כשרות למקום שהם עצמם יצאו נגדם.

אלא שבחודשים האחרונים – לאחר מו"מ ארוך בין קופקיס לשארית ישראל – נסוגו בהם מנהלי קופקיס והבינה שזה לא יביא להם לקוחות, והחליטו לעבור לכשרות המקובלת העדה החרדית. כדי להתגבר על הרבנית עם זאת לא ברור מה תעשה העדה החרדית כדי לעצור את החרפה בעצם קיומם של חנויות אלו. לפי הפרסומים השונים התנאים שסוכמו לבסוף עם 'העדה החרדית' כוללים איסור לאפשר ישיבה בחנויות, אך לא נראה שרק זה מה שהביא את הרבנים להתנגד לקיומם של החנויות.

לפי ההסכם עם העדה החרדית, בשבל ראשון נדרשו ברשת קופיקס לסגור את החנות מול איצקוביץ – דבר שהופך את צורת המזון לאכילה רחובית גם ללא ישיבה במקום, תנאי שני בסיסי היה שלא היה ניתן לשבת במקום ולאכול אלא רק לקחת את האוכל לביתם ארוז.

הסניפים החרדיים ירוכזו תחת תת-הרשת 'קופיקס בעיר' שתכלול את סניפי בני ברק, ירושלים ואזורים נוספים ותהפוך בתוך שבועות ספורים לרשת ארצית. המותג החדש עומד להתרחב ולכלול בשלב הראשון כ-20 סניפים בכל הריכוזים החרדיים, כאשר היעד הוא להיות גורם צרכני דומיננטי ומשמעותי בקרב קהל הצרכנים החרדי.

רצונה של קופקיס לעבור כשרות ועל המגעים בינם לבין שארית ישראל כששארית ישראל מאוד מעוניינת לקלוט את הרשת תחת כשרותם, נחשף כאן לראשונה כבר במהלך חודש שבט השנה.

כפי שפורסם כאן אז, הסכימה לקבל את כשרות 'שארית ישראל' וזאת בתמורה להכרה והסכמה מאת גדולי הרבנים שבבני ברק. בשלב ראשון למהלך, הוכנס באותה תקופה בני פרקש ממנהלי הרשת למעונו של הגר"ח קנייבסקי בבני ברק.

לאחר חודש וחצי, מעט אחרי פורים חשף קו במערכה את נוסח התקנות אותו הכינו בשארית ישראל ואת מכתב ההיתר אותו הכינו כבר לרבנים כדי שיחתמו עליהם. המכתבים שנחשפו כאן כבר באמצע חודש אדר, היו תחת התאריך שלהי חודש אדר.

במכתב שהיה מיועד להיחתם על ידי הרבנים שכבר שמם נחתם קודם לכם מראש, נכתב כך:

שמתם לב, ומצווה לחזק את ידיהם בזה. לא פחות!! מצווה לקנות אוכל בשוק.

בדף התקנות שהגיע לבמערכה ופורסם אז נכתב כך:

אלא שבסופו של דבר, לא יצא הדבר אל הפועל. כעת מתברר כי הסיבה לכך היא הרצון של רשת קופיקס לקבל את הכשרות העדה החרדית בהבינם כי שארית ישראל לא שווה היום.

כזכור לכל רשת קופיקס פתחה לפני שנה סניפים בבני ברק וזכתה למלחמה של כל הרבנים בתופעה. בג׳ בניסן תשע״ה נפתח בבני ברק הסניף הראשון של רשת קופיקס המיועד לציבור החרדי. בתוך תקופה קצרה פתחה הרשת 7 סניפים בבני ברק. הזכיין בבני ברק הוא אריה אנסבכר, חתנו של איש העסקים החרדי בני פרקש מבעלי קופיקס. החנויות עומדות תחת הכשרות בד"ץ בית יוסף. התופעה הביאה לתחרות נרחבת ופתיחת חנויות מתחרות בבני ברק.

רשת קופיקס גרופ בע"מ, המוכרת במותג קופיקס, היא רשת ברים ומרכולים ישראלית, שהוקמה בשנת 2013 . ייחודה של הרשת הוא במחירון האחיד והקבוע שלה, העומד כיום על 5 שקלים חדשים לכלל המוצרים הנמכרים בסניפי הרשת כולה. ברשת נמכרים בנוסף למוצרים הנמכרים בסניפי הרשת גם יינות ומשקאות אלכוהוליים‏.

בכ"ז תשרי תשע"ד נפתח הסניף הראשון של קופיקס ברחוב אבן גבירול בתל אביב. הרשת הגיעה בתחילת חודש טבת השנה,ל-100 סניפים ברחבי הארץ, כאשר עתידים להיפתח סניפים נוספים כשהיעד של הרשת זה להגיע ל300 סניפים.

הרעיון להקמת רשת קופיקס הגיע מאבי כץ שהיה מנכ"ל כפר השעשועים והכל בדולר בעברו, וע"י היזם ואיש העסקים בני פרקש שהביא למימושו.

לפי נתונים שמפרסמת הרשת: כל סניף מוכר בממוצע כ-2,000 פריטים ביום, שזה אומר, מחזור של כרבע מיליון ש"ח בחודש לסניף.

לפני קרוב לשנה וחצי, בג׳ בניסן תשע״ה נפתח בבני ברק הסניף הראשון של רשת קופיקס המיועד לציבור החרדי. בתוך תקופה קצרה פתחה הרשת 7 סניפים בבני ברק. הזכיין בבני ברק הוא אריה אנסבכר, חתנו של איש העסקים החרדי בני פרקש מבעלי קופיקס. החנויות עומדות תחת הכשרות בד"ץ בית יוסף. התופעה הביאה לתחרות נרחבת ופתיחת חנויות מתחרות בבני ברק.

ואז החלה המלחמה.

ראשון היה עיתון 'המודיע' שיצא למחות.

ביום רביעי כ"ב חשון בבוקר הקדיש עיתון 'המודיע' מאמר מרכזי נגד התופעה ואומר כי "יש למנוע הכנסת תרבות האוכל לרחובות לבני ברק. רבנים ואישי חינוך מתריעים מפני נורמות חדשות שיש המבקשים להביאן גם לחוצות עיר התורה והחסידות בני-ברק, ולפיהן יפרצו גדרות שהחזיקו בהם כל השנים למניעת אכילה בשוק – על כל הנלווה והנגזר ממנה", נכתב בעיתון.

המאמר מתייחס לנושא תחרות המחירים, "המבורכת כשלעצמה עבור הצרכנים", אך זה מה "שגורר אליו ציבור גדול, וכפועל יוצא נרשמו תופעות של אכילה בשוק ושל התכנסויות לא מכבדות ולא מועילות בלשון המעטה.

"יש ערים סמוכות בגוש דן בהן התופעה הזו קיימת אבל האוכלסיה שונה ואין מדובר שם בקהל יראים ושלמים המבקשים לחנך בניהם ובנותיהם בדרך התורה והישר ולשמר הליכות תום וצניעות לעיר כמו בני ברק אסור לייבא את התופעה הזו שהיא הרסנית במהותה".

לסיום מזכיר המודיע כי, "יש מוסדות חינוך שכבר אסרו על תלמידיהם ללכת לקנות במקומות אלה מפני הירידה בהנהגת האצילות והמכובדות שהדבר גורר בעקבותיו. הרבנים והמחנכים פונים בקריאה נרגשת לעשות כלל מה שניתן ושאפשר למנוע הכנסת תופעות אלו לרחובות בני ברק כי יפה שעה אחת קודם".

יומיים לאחר מכן, ביום שישי כ"ד חשוון, נתלו בבני ברק מודעות אנונימיות מטעם ארגון לא מוכר בשם "הוועד לשמירת ציביון העיר" נגד תרבות הקופיקס.

תחת הכותרת "כי הייתי זוללה" נכתב במודעות נגד הרשת קופיקס

היו שטענו שלא מדובר במודעות אמת, אלא מי שעומד מאחורי הפרסומים הללו הם בכלל בעלי חנויות מתחרות אשר מבקשים לשמור על רמת מחירים גבוהה כבעבר ולהרוויח.

בימי החנוכה, בתאריך ל' כסליו לראשונה נראה מכתב רשמי של כמה רבנים בבני ברק נגד תופעת הקופיקס. ברחבי בני ברק נתלו עוד מודעות מאת הרבנים נגד קופיקס

לאחר מכן הצטרפו עוד ועוד וגינו את תופעת הקופיקס שמביאה להתנהגות הכלב בשוק.

היום עם קבלת הכשרות מהעדה החרדית, תקוות הכל שענייני הפירצה עליו נאבקו הרבנים יסודר. ללמדך, כשנאבקים – יש הצלחות.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s