טור: אז מי באמת מחלל את השבת ומי שומר אותה

ועוד טור של כתב בתקשורת שנכתבה הערב על החרדים שמשחקים בנושא השבת במריבותיו של נתניהו עם שר התחבורה כץ. וכך כותב נועם זיגמן

אז מי באמת מחלל את השבת ומי שומר אותה

זה התחיל מפוליטיקה קטנה בתוך הליכוד והעצים בשבועות האחרונים. בשבוע שעבר השבת שילמה על כך את המחיר, היום נתניהו רוצה לגבות אותו מהשר כץ. האם שר התחבורה אשם או סתם שעיר לעזאזל?

הדה-לגיטימציה שיש מי שמנסים לעשות לשר התחבורה ישראל כץ, עוברת כל גבול. ישראל כץ הוא בולדוזר, איש של עשייה, אבל גם איש מסורתי, ששומר שבת, שאוהב את הדת יותר מרבים אחרים.

בעוד שיש מי שיושבים במסעדות טרפה, מחללים שבת ומתחבקים עם הרפורמים, השר ישראל כץ לא נמצא שם כלל. אז מה קרה שלאחרונה מנסה ראש הממשלה לקלקל את היחסים בינו לבין הציבור החרדי? הסיבה פשוטה. נתניהו אכל מרורים מכץ שהינו גם יו"ר מזכירות הליכוד, וכעת מנסה לעשות סדר.

הכל החל אי שם לפני מספר שבועות, כאשר ישראל כץ כינס את מזכירות הליכוד וקיבל החלטות בניגוד לרוחו ודעתו של ראש הממשלה. יש מי שיטענו שכץ עשה זאת כשרירים מול נתניהו בכדי לשדרג את מעמדו, ואחרים – תומכיו של כץ יסבירו כי הדבר פשוט היה כורח המציאות. כך או כך, נתניהו לא אהב זאת וכבר בבוקר שלמחרת קרא לכץ לסור ללשכתו. היו שסברו כי נתניהו יפטר אותו, או לפחות יפחית לו ממעמדו כחבר בקבינט, אך כל זה לא קרה. מה שכן קרה שהגיעו לפשרה ולפיה המזכירות תחזור בה מההחלטות.

כך אכן קרה, ונדמה היה שהמשבר מאחור, אלא שנתניהו לא שכח ולא סלח. ואז הגיע סיפור הרכבת בשבוע שעבר. נתניהו עשה לכץ את התרגיל הפוליטי הנחמד בערב שבת, וכץ נפל לתוכו. נתניהו הבהיר בערב שבת כי הוא שמנהל את הנושא, הוא שמחליט והוא שמנווט, וכך אכן היה. כל העבודות שבוצעו נעשו בשם 'פיקוח נפש' כאשר לכל ברור כי לא פיקוח ולא נפש היה שם. ואולם, בצאת השבת ולא רגע אחד לפני, כץ נפל למלכודת של נתניהו כאשר דיבר על הצורך בעבודות ואמר משפט שלא אהבו הפוליטיקאים החרדים.

באותו משפט היה די בכך שכל האש תוסט נגדו, וכך אכן קרה. היה מי מחברי הכנסת החרדים שלרגע חשב שצריך לפטר את הכץ, ותוך זמן קצר היו כבר מי שדיווחו זאת באמצעי התקשורת. מאוחר יותר הבינו כולם כי כץ הוא לא האשם, אז הלכו על ראשו של מנכ"ל הרכבת שמסיים את תפקידו.

אבל מפה לשם, נתניהו הבין שהבעיה נותרה, ושעבודות התשתית ברכבת הם דבר שנצרך בתקופה הקרובה. הקמתה של אותה וועדה היה הטרגדיה הגדולה של נתניהו. הוא אולי חשב שזה יביא לדחייה, אך בפועל היא החלה בעבודתה כבר ביום שאחריי, והדברים שנאמרו שם היו ברורים וחד משמעיים.

וכשמדיון לדיון הוברר כי בשבת הקרובה לא יאפשרו עבודות שאינן בגדר של פיקוח נפש שההגדרה מהו 'פיקוח נפש' תינתן על ידי הרבנים, הבין נתניהו כי הוא הולך לכאוס. לא בכדי הוא המתין עד לרגע האחרון, ושעה לפני השקיעה הוא נתן את ההוראה שלא לקיים כל עבודה בשבת.

דקות לאחר מכן, הוא ואנשיו דאגו ליידע את הציבור מי ה'אשם', וכמובן שלשיטתם היה זה ישראל כץ. שר התחבורה לא נפל בפח שטמן לו ראש הממשלה, והודעה מטעמו לא יצאה לא אתמול עם כניסת השבת וגם לא בעיצומו של יום השבת. במקומות אחרים עבדו שעות נוספות, אבל אצל ישראל כץ השבת נשמרה. אם היה צורך להבין מי הם השחקנים בהצגת השבת, הנה היום התמונה הפכה לגלויה.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s