פרשנות: ההתקרבות החדשה דגל לגור. דגל התורה במצוקה ובגור ששים על המציאה

פרשנות: ההתקרבות החדשה דגל/גור, דגל התורה במצוקה, גור ששים על המציאה

הגעתו של מרן הגראי"ל לחתונת בית גור הערב בירושלים, הביאה להפתעה גדולה בחסידות גור, ולתמיהה רבה אצל הפרשנים והדברנים למיניהם. מה קרה פתאום. חרדים עכשיו מציג את התשובות.

כפי שפורסם מוקדם יותר, לאחר שנים רבות של נתק, הגיע מרן הגראי"ל להשתתף בשמחת בית גור הנערכת הערב במתחם ´בית יעקב´ הישן בירושלים כשלמעלה מרבבת חסידי גור משתתפים בחתונת נכד הרבי.

כאמור, הגעתו של מרן הגראי"ל הייתה די בהפתעה ולא הייתה ידועה מראש, וחלוקות הדעות לגבי זה. כאשר מחד יש מי שטוען שהסיבה היא מצבו הבריאותי של הגראי"ל שלא היה ידוע עד לרגע האחרון אם יוכל להשתתף בחתונה, אך יש מנגד מי שטוען שבקרבת הגראי"ל, חיפשו שהכותרות באתרי החדשות יהיו כמה שיותר דרמטיים, ועל כן עשו זאת בהפתעה.

היסטוריית היחסים בין גור לדגל:

מאז הקמת דגל בתשמ"ט ועוד לפני כן בהקמת 'יתד', המתח בין הציבור הליטאי לחסידות גור, הייתה בשפל חסר תקדים. כמו חומה הפרידה בין גור לציבור הליטאי. עם הזמן, כדרך העולם, הפשיר אט אט הקרח הקר או החומה הלוהטת, והיחסים החלו לזרום.

לפני שנים, אחר פטירת מרן הרב שך, הודיע הגראי"ל למקורביו, כי לאחר שהרב שך יצר חילוקי דעות קשים ומיותרים בין גור לציבור הליטאי, הוא חפץ לקרב את חסידות גור. וכך היה. הגראי"ל והאדמו"ר מגור, החלו להתקרב זה לזה, כשהיא היה נסיעה משותפת של שניהם לחו"ל לאסוף כסף עבור החינוך העצמאי שהיה אז בשליטת גור.

לא עבר תקופה ארוכה, וכנראה שהגראי"ל נוכח לראות שמרן הרב שך לא פעל סתם. בעל כורחם הבינו בדגל, כי גור זה גור, וקשה להתנהל עמהם. הפיצוץ הגדול היה בזמן המהפך בחינוך העצמאי, עת חברו דגל לשלומי אמונים, מה שהיה לגור סטירת המחץ הגדולה באיבוד השליטה בחינוך העצמאי, מה שגרם מאוחר יותר למאיר פרוש לאבד את ראשות עיריית ירושלים בשל התנהלות חסידות גור, ומה שהביא לאחר מכן את הנקמה של פרוש בגור, כלשיצמן איבד את ראשות ועדת הכספים לטובת גפני, והלך – אז באי רצון – לתפקיד סגן שר הבריאות. מה שהביא גם להקמת עיתון חדש בשם 'המבשר'.

המתח בין גור לדגל התבטא בנתק בין הגראי"ל שטיינמן לרבה מגור, כשלחתונות של בית גור הרב שטיינמן לא מוזמן.

כדרך מחלוקת של סתם ולא על רקע אידאולוגי, היחסים בין שלומי אמונים לגור ובין גור לדגל, ידעו מאז עליות ומורדות. אלא שלאחרונה, שלומי אמונים שהסתכסכו קשות עם חסידות גור – הסיעה המרכזית, וכרתו ברית עם שלומי אמונים, חזרו ליחסי הדדיות עם הסיעה המרכזית – גור, כשדגל נותרו ידידים טובים מאחור, ללא מחוייבות ביניהם.

לאחרונה דגל התורה נמצאת במצוקה. כל מי ששומע את צעקותיהם על היחס המפלה באחוזי חישוב הנציגים המגיעים להם, כמו גם הצעקות על סגן ראש העיר בחיפה מיכי אלפר, מבין שמשהו לא כשורה. והסיבה – די פשוטה. דגל התורה איבדו את המומנטום שלהם, והם נגררים מאחור.

ראשית היא נחתכה מבית כאשר ציבור בני התורה עזבם, ובנוסף אף שלומי אמונים כורתי בריתם מחוייבים היום יותר לסיעה המרכזית מאשר לדגל. כך זה התבטא בחיפה, כאשר דגל ביקשה לנהל מלחמה מול ראש העיר יונה יהב, הם נתקלו בכתף קרה מאגודת ישראל על שלל מרכיביה. בנוסף, מועצות אגודת ישראל המתכנסת מפעם לפעם לעומת זו של דגל שלא שומעים עליה, משאירה את 'דגל התורה', הרחק מאחור ובודדה.

עתה, מנסים בדגל קצת להחזיר את עצמם לקידמת הבמה. השתתפות זו של הגראי"ל בחתונת גור, באה להראות שיש שיתוף פעולה בין דגל לגור, ובעצם אלו צריכים את אלו וכוחם במותניהם.

בגור לא מסרבים כלל להצגה, וששים על המציאה. את כוחם שלהם הם יודעים, ועכשיו אדרבה, הגעתו של הגראי"ל רק מחזקת אותם יותר, בכך שכולם מחזרים אחריהם כמודים ונופלים על פניהם: גור היא המובילה. בכך בעצם חזרו להיות גור החסידות המובילה במגזר החרדי.

אלא שההיסטוריה מוכיחה, שלא ירחק היום, והפיצוץ בין דגל לגור בוא תבוא ותפרוץ במלוא עוזה. העיקר שבנתיים "מרבים שלום בעולם".

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s