סיכום ופרטים נרחבים על האירוע הגרנדיוזי הכושל של שלום בער סור צקין

קריסה מוחלטת ופריצות מטורפת – זה סיכום האירוע הכושל והמחפיר של שלום בער סורצקין שחשב לערוך אמש אירוע מפואר וגרדינוזי, על חשבון האברכים שלא קיבלו אפילו את מילגת הדתות מספר רב של חודשים. 'חרדים עכשיו' על כל פרטי האירוע שהפך לביזיון התורה של רבנים ואברכים, וכישלון צורב לשלום בער סורצקין ועוד פנינים מהאירוע.

אמש הגיע יומו הגדול של שלום בער סורצקין אותו תכנן במשך כמה שנים. כך לפחות תיכנן שלום בער סרוצקין. אך רבות מחשבות בלב איש. את האירוע הכושל כפי שאירע בסופו של יום, לא ישכח שלום בער שנים רבות.

האירוע הגרנדיוזי, התהלך סביב הכנסת שבעה ספרי תורה שנתרמו לע"נ שבעת ראשי ישיבת טעלז לדורתיה. שבעת ספרי התורה הוכנסו אמש לישיבתו של סורצקין בראשון לציון, בהשתתפות הגראי"ל שטיינמן, כשהאירוע המרכזי והגרנדיוזי מתוכנן להמשך הערב באיצטדיון ארנה בחולון.

האיצטדיון בחולון מכיל במלואו כ5000 מקומות, והיום באירוע של סורצקין, לאחר ניכוי המזרח והמסכים, נותרו כ3000 מקומות שמולא ברובו על ידי בחורים צעירים ביותר, כבני 17 -18, ולמה לא, זה חוויה טובה לימי בין הזמנים לולא הפריצות הנוראה ששררה מסביב. אברכים לומדי רשת הכוללים ודאי לא נראו בשפע באולם.

עדים מהאירוע מתארים ל'חרדים עכשיו', פריצות מזעזעת שכל אחד ואחד היה חייב להיתקל בה בכניסה. אולם הארנה בחולון נמצא במרכזו של מקום בילויים, ובכניסה לבניין במתחם האולם ישנם מספר מועדונים ומקומות בילוי, עם פריצות מזוויעה ושירי תועבה שאפילו אנשים פתוחים שנקלעו למקום עמדו מזועזעים, וזאת הייתה מציאות שכל מי שנכנס היה חייב לעבור דרך שם. בנוסף בכל מסדרונות האולם ארנה עד האולם עצמו, פעלו בוקסות של האולם עצמו אותו שכר סורצקין עם מוסיקה חילונית קלוקלת לכל דבר ועניין.

האירוע עצמו קרס לחלוטין. בימת ענק עם מאות מקומות הוכנה לעשרות הרבנים שהוזמנו מכל רחבי הארץ. האירוע וההשקעה בו תוכננו היטב. התמונות והפאר שילווה את שלום בער סורצקין עם בימת ענק מפוארת, הלא זהו ליבו של האירוע. אך כאן הגיע המפלה של האיש הרע. קצין הבטיחות במקום, לא התיר ליותר מכמה עשרות איש לשבת על הבימה. הבימה שנתפסה עם תחילתה על ידי צוות אנשי עטרת שלמה, תפסה מבחינת קצין הבטיחות את כל שטח הבמה, ומכאן ולהבא אין יותר כניסה.

הדרמה הייתה בשיאה, מה שגרם לביזיון התורה. כל הניסיונות לדבר ולהסביר, היו כמו אל הקיר. זה ההחלטה של צוות הבטיחות במקום ואין לערער אחריה. לא היה יותר מכך עם מי לדבר ומה לעשות. עשרות רבנים המתינו בחוץ, אף נמענה מהם כניסה. הדבר גרם לאנדרלמוסיה אדירה במקום.

רשימה חלקית מעשרות הרבנים שנותרו מחוץ לאולם ארנה בחולן באירוע ביזיון התורה שנערך הערב:

ר' זאב קהן, ר' חיים קלופט, ר' אורי ויסבלום, ר' יגאל רוזן, הר' סוקל מבית מדרש עליון [שלבסוף נכנס, אחרי שעוכב בחדר צדדי עד שיוציאו מישהו אחר מהבמה ואז אח"כ נתנו לו לעלות] ר' אברהם יצחק קוק, ר' אהרן חדש, ר' איתמר גרבוז, ר' יחיאל קלרמן, הר' יאיר ישראלי, הר' ברכיהו שינקר, ר' שמחה שינברג שהינו בגיל 80 [והמתין המון זמן בסוף נכנס ו10 דק' אח"כ נראה שוב בחוץ, אולי עוכב גם הוא בחדר צדדי והחליט לצאת, אולי לא].

מי שניסה להפיג קצת את המתח ואת הלחץ באוויר, היה ר' ברכיהו שינקר שרתם את כל כשרונו וערך מסע ליצנות מכל האירוע הכושל הזה, מה שהביא לפחות לחיוכים וצחוק של לעג על שלום בער סורצקין שכשל.

כמו כן לפי העדויות עוד רבים וביניהם הגר"י שיינר שטולטל בקושי רב על לחולון, אף הוא לא הורשה להיכנס, וכמוהו עוד רבים שהמתינו בחוץ ונאלצו לשוב לביתם כלעומת שבאו, אחרי שטרחו ובאו עד חולון, מה שמביא לזעם נורא ואיום בקרב אותם רבנים וחצרות נגד שלום בער סורצקין.

מלבד זאת הדבר גרם לביזיון המזרח שנותר ריק לאחר שאותם עשרות רבנים וראשי ישיבות לא יכלו להגיע.

בעקבות האנדרלמוסיה במקום והעובדה שנמנעה מהם כניסה לאירוע. גורמים המזוהים עם מארגני האירוע הסבירו לרבנים כי הבלאגן נגרם עומס וסירוב של הגורמים האחראיים לאפשר כניסה למקום.

ואיך נכנסו חלק הרבנים בכל זאת? הסכיתו. אחרי שצוות הבטיחות התעקש לא להכניס, ר' בערל פורבסקי מראשי ישיבת פונביז' התחפש לנכה, וכך הוכנס בקולנעית של נכים עד בימת האירוע באולם. כמו נכה. זו הדרך היחידה שהתאפשרה. אגב, כשהגיע ר' בערל לבמה, פגש בר' יצחק יוסף הראשל"צ שחיכה לדמות חשובה שתגיע, ואז הם עלו יד ביד לבמה.

לפי התוכנית הראשונית, הגר"ח קנייבסקי היה אמור להגיע אם תחילת האירוע, אך עקב הקריסה והמהומה האדירה שנוצרה, נדחה בואו של הגר"ח עד לקראת סיום האירוע. דבר זה גרם לרר' דב לנדא ולר' ברוך מרדכי אזרחי, להמתין בחוץ למעלה משעה, אחרי שהם ציפו והמתינו להיכנס יחד עם הגר"ח לבימת הכבוד.

אחרי הקריסה הגדולה, דמה בימת הכבוד בעת ישב בה הגר"ח קנייבסקי לבמה עלובה ביותר. לצד הגר"ח קנייבסקי ישבו בשורת המזרח הרבנים הבאים: ר' דב לנדא ראש ישיבת סלבודקא, ר' ברוך מרדכי אזרחי, ר' אבינעום פוסטבסקי מאור יהודה, הצדיק ר' שמעון גלאי, ר' צבי דרבקין, ר' חיים פיינשטיין, הרב אברהם דייטש ראש כולל מעלה אדומים, ר' שרגא שטיינמן בנו של הגראי"ל, הראשל"צ ר' יצחק יוסף, הרב הראשי הרב דוד לאו, שלום בער סורצקין, ועוד כמה רבנים לא מוכרים אפילו ליודעי דבר.

מי שנעדר אפילו מהגעה לאירוע, היו הגאון ר' גרשון אדלשטיין. דבר שהעלה פליאה גדולה להיכן הוא נעלם. האם זה מקרה או שמא אין מקרה בעולם. מבירור קצר שניסה במערכה לערוך, והתגובות הלחוצות שקיבלנו, הבנו כמו גם השמועות המסתובבות שיש אוירה עכורה בלשון המעטה בין הגרי"ג אדלשטיין לשלום בער סורצקין.

אנקדוטה מעניינת נרשמה בעת שיחת הגביר הנדיב לבין הגר"ח קנייבסקי. כל המצלמות והידאו כוון לרגע זה. המסך הראה בענק איך הגביר שתרם את הכל ניגש לר' חיים להתברך. וכצפוי אז זה קרה. הגר"ח ישר החל להעיר לגביר על השעון שהוא עונד ועל זקנו שהוא מגלח. בין רגע הופסקו הקרנת הוידאו משיחת השניים, כשהוידאו עובר להציג אלבומי תמונות ושאר שטויות. כמו כן בעת נאום הגביר הנדיב באולם בפני הגר"ח, החלו נכדי הגר"ח להתלוצץ מסביבו כדרכם הנילוזה, ואף אז לפתע הופסק שידור הוידאו מהנאום של הגביר ועבר לעסוק בעניינים אחרים.

כבר בעבר נשמעו טענות קשות נגד שלום בער סורצקין על אותו אירוע גרנדיוזי. לטענת האברכים לומדי רשת עטרת שלמה, המימון האדיר של האירוע הכושל, הגיע כולו על חשבון המדינה – היינו, מילגת הדתות המועברת על כל אברך. מספר חודשים לא קטן, לא העביר שלום בער סורצקין מילגות לאברכי הכוללים גם לא את מילגת הדתות, כמו גם חובות רבים הקיימים לו למפעלים ולאנשי הצוות במוסדותיו.

כנראה שמי לא פועל לשם שמיים, מי שכל היום חושב על כבוד, מי שמשתמש באברכים לפולטיקה ולקטנוניות, אין לו סיעתא דשמיא. זה לא כנראה זה בטוח.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s