כל האמת על מה שקורה בסמינרים החרדיים בסוגיית עוז למתורה

חשיפה: כך פועלת תקופת ההסתגלות של משרד החינוך

במערכה חושף. כך מתכנן משרד החינוך לחדור בתוכנית רפורמת עוז לתמורה לחינוך החרדי. אלו סמינרים רשומים היו במשרד החינוך תחת הרפורמה, ואיזה תקציב קיבלו סמינרים וולף, כהנא, מאיר מבני ברק, החדש והישן מירושלים עבור ביצוע הרפורמה. ואיך שורבב שמו של הסמינר 'אהל רחל' לרפורמת עוז לתמורה.

תוכנית ההסתגלות של משרד החינוך להכניס את רפורמת 'עוז לתמורה' לתוככי הסמינרים.

רפורמת עוז לתמורה נאסר בחומרה רבה בעבר על ידי כל גדולי ישראל, באופן חמור. בשנתיים האחרונות החלו לפתע לגמגם, כן או לא, איך להילחם ועל מה.

כזכור לפני שנתיים וחודשיים בתאריך כ"ו אייר תשע"ד פרסם יו"ר איגוד מנהלי הסמינרים הרב זאב וולף מכתב בו הוא כותב שהוראת הרב שטיינמן הייתה בנוגע לאותה רפורמה: "יש לפעול ביתר עוז כדי להשאיר את המצב כפי שהיה ללא שינויים ותמורות" כמו"כ הדגיש הרב שטיינמן "שהרפורמה עלולה להוריד באיכות השעות המשפחתיות ובאין נוכחות של אמר חזקה בבית המצב אינו טוב – ולכן הודיע הרב וולף באותו מכתב לכל הסמינרים שאין להצטרף בשום אופן לתוכנית.

כדרך דורנו שהכל נשתנה והכל נהיה מותר, לפתע השנה כבר לא היו דיבורים כל כך נחרצים נגד הרפורמה, ובחודש סיון כשהנושא עלה שוב על הפרק באופן מעשי, הודיע הרב מאיר קסלר רבה של מודיעין עילית כי נכנס להגראי"ל שהורה לו להתנגד לעת עתה ובנתיים לא לאפשר את כניסת הרפורמה למוסדות. רק בנתיים. להתנגד רק לעת עתה. הר ברוך שפירא לעמותו אמר בזמנו בשיחה מוקלטת שהתפרסמה במערכה כי הגראי"ל הורה גם היום להתנגד בכל תוקף. בפועל הרב קסלר מנהל את ועדת החינוך והאחריות לכל הפירצות מוטלות עליו.

אך בפועל עדיין ההתנגדות גדולה מאוד מכל הבחינות, ועל כן הודיעו הסמינרים למשרד החינוך – זה לא מקובל עלינו. משרד החינוך שיודע להתנהל טוב מאוד, הודיע שאינו יוצא למלחמה על זה והשנה זה לא יהיה.

מי שהובילו את המערכה נגד הרפורמה, היה כצפוי בעיקר עיתון 'הפלס' וציבור בני התורה שרואה בהכנסת הרפורמה עוד אבן דרך של התרסקות והתפרקות הציבור החרדי.

רפורמת עוז לתמורה: לפי הרפורמה, מורה תעבוד במקום עד השעה 1.00 בצהריים, מעתה תהיה מחויבת כל מורה, לעבוד 40 שעות שבועיות, שזה אומר להישאר עד 4.00 אחה"צ במקום העבודה – סמינר או בית ספר. כל שעות נוספות אלו יהיו חייבים להיעשות רק בשטח בית הספר.

יצויין כי תוכניות אלו כבר החלו במסגרות החילוניות, ועתה מבקש משרד החינוך להחיל אותו גם על המוסדות החרדיים.

בנוסף לאותם ארבעים שעות, יוצרך כי לכל מורה תהיה עמדת מחשב והיא תצטרך לעבוד על המחשב.

למרות העליה הדרסטית בעבודה, העליה בשכר הוא רק 42% משכרן. בנוסף תצטרך המורה לעמוד בתנאי סף – שליש משרה לפחות, רישיון הוראה ותעודת ,BA – מחויבות לחתום על חוזה הצטרפות לרפורמה.

בני התורה והמבינים בעם, כמו גם אלו שיודעים קצת השקפה, מבינים את ההרס והחורבן שמעונין משרד החינוך לגרום כאן. לא נכנס לכל הבעיות האמורות, אבל זה ברור שמשרד החינוך מנסה להתערב ולשלוט על הכל, בנוסף לעצם הדבר שהוא מנסה להפוך את המורות שהיה עד היום נשות חינוך שראו בזה כשליחות ולא כמקצוע, לדבר של מקצוע גס וזול עם מחשבים ושעות רבות, דבר שירחיק בוודאות את נשות האיכות המהוות דוגמא לחינוך ולמופת, ויכניס את הגיל הצעיר מחבבי המחשבים והאקדמיה.

אך גם האחרות מתנגדות עקב קשיים טכניים. אך כידוע לכל, כשאנשים לא רואים זה כמשהו אידאולוגי, כמשהו בעייתי אמתי, המאבק מראש נועד לכישלון, מה עוד שהלא היום אסור להיאבק. וכעת כולנו רואים איך בקלות מתחילים ליפול הסמינרים בכל מיני תרגילים קטנים לתוככי הידיים של משרד החינוך!!!

ביום שני י"ב תמוז חשף 'קו במערכה' כי למרות ההוראות של גדולי ישראל והגראי"ל שלא להכניס את הרפורמה, הרי שהסמינרים כולם החלו להכשיר את הקרקע לקראת הרפורמה עוז לתמורה, וזאת גם בניגוד לרצונם של מרבית המורות.

כפי שנחשף, מהראשונים שביצעו זאת היה סמינר מאיר במודיעין עילית שמיהר להכניס את רפורמת עוז לתמורה. הדרך והערמה בה הדבר נעשה על ידי משרד החינוך, היה בצורה בה המפקחת פונה למנהלי הסמינרים ומודיע כי למעשה זה בכלל לא בטוח שלא יהיה השנה רפורמה, וכי מוטב לסמינרים להצטרף מרצונם ומי שלא רוצה – השנה באופן מיוחד תוכל להגיש בקשה ויאשרו לה.

באופן רגיל התנאים של אישור ועדת חריגים זה בתנאים של סיבות רפואיות או מצב משפחתי. וגם אז צריך אישור של ועדת החריגים. הפעם מבטיחה המפקחת שכל מי שתגיד שהיא לא רוצה היא תקבל פטור.

בהקלטות שנחשפו בקו במערכה בזמנו, נשמע מנהל הסמינר הרב קראפט אומר: אני לא רוצה מלחמות עם משרד החינוך. מפקחת אמרה לי שמי שיגיש בקשה שהוא לא רוצה, הוא יענה בחיוב. אז אני מנצל את זה. מי שלא רוצה שתגיש בקשה. כל המנהלים האחרים שאננים, אני לא.

אלא שבעקבות סמינר מאיר בראשות קובי רוזנשטיין, צעדו כל הסמינרים כמעט, והחליטו לאפשר למי שלא רוצה להירשם שהוא לא רוצה. מי שכן ירצה כן ישתמש בעוז לתמורה. וכאן ניצל את משרד החינוך את הפירצה עד תום.

קודם לכן רק נדגיש את הפליאה שכבר הובע בקו בזמנו אחרי חשיפת הדברים בקו במערכה. כך נאמר:

נניח לשאלה מאיפה הביטחון המופרז לסמוך על דבריה של מפקחת אחת שכך אמרה ומי ערב שכך יקרה, וכי נולדנו היום? אנו לא יודעים משרד החינוך מסוגל לפתע לומר שלא היה הסכם כזה ולא נברא?

בנוסף ראוי לדעת שוועדת חריגים מוגבלת לכמה שנים ובקשתה זו מורידה לה שנה מאפשרות הבקשה שלה בעתיד. כמו כן יתכן מאוד ומי שתוחרג על ידי ועדת החריגים לא תוכל בעתיד להתקדם ושכרה נבלם.

אבל גם אם זה נכון והכל כביכול בסדר מצד אלו שאינם רוצות, בכך בעצם ניצח משרד החינוך והצליח בערמה או שלא בערמה אלא בחוצפה של מנהלי הסמינרים, להכניס בהסכמת מנהלים הסמינרים את הרפורמה שלדעת כל המחנכים האמתיים, היא הרסנית כבר מעתה לציבור החרדי, וודאי שבעתיד זה כך, רפורמה שנאסרה על ידי גדולי ישראל, ואגב גם המגזר החילוני מאוד מתנגד אליו, לתוככי הסמינרים. התירוץ של המנהלים, לא כולם חייבים. אבל כל אחד מבין, גם אן אכן השנה לא, אחרי שזה נכנס חלקי שנה הבאה כבר לא תוכל אף אחת להתנגד. כך מכניעים את הציבור החרדי ללא קרב אפילו על ידי המשתפים פורצי הגדר.

מנדלסון.pdf
הפניה של אהל רחל למשרד החינוך.pdf

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s