הבשורה על שחרור הבחור מקדש שם שמים בעקבות ההפגנות הסוערות שה תקיימו אמש ושתוכננו להיום

בשמחה גדולה התקבלה הידיעה בשעות הבוקר עם שחרור התקדימי של הבחור מקדש שם שמיים אברהם שטרן – תלמיד ישיבת קמניץ ששוחרר בבהלה מבית הכלא, זאת מחשש גובר של הצבא מהפגנה העצומה שהייתה צפויה להיערך הערב. כמובן, אחרי השחרור בוטלה הפגנת הענק שתוכננה להערב.

כזכור הבחור שנעצר בעת שהלך להתלונן בתחנת המשטרה, אחרי שהכשילו איש צוות בישיבת קמניץ ששידלו ללכת לועד הישיבות שהבטיחו לו שהכל יהיה סדר, נשפט לעשרה ימים כשתום המעצר היה אמור לחול ביום שישי הקרוב.

ביום חמישי הגיעה הידיעה לוועדה להצלת עולם התורה – וזאת למרות ניסיונות אנשי הצוות בישיבת קמניץ לעצור את המידע מהוועדה ולהפקיר את הבחור לגורלו. הוועדה נרתמה לעזרה תוך כדי ברור פרטי המקרה והמסתעף, ורק אחרי ברור אחר ברור, הוחלט במוצאי שבת על יציאה למערכה כבירה. כל אותם שלושה ימים ששהה הבחור במעצר, לא הושטה לו כל עזרה על ידי רבני קמניץ או חברי דגל התורה, כמו גם לא היה נראה שיש לו סיכוי כל שהוא.

ביום ראשון בצהריים התקבלה ההחלטה הסופית על דרכי הפעולה. בשלב ראשון הפגנות בצמתי הארץ. המשטרה שהבינה שמוטב לה לנהוג באיפוק ובתבונה מאשר להבעיר את כל הארץ, איפשרה באופן תקדימי חסימות צמתים מרכזיים ואף חסימת גהה למשך פרק זמן ארוך.

אך עדיין הבחור במעצר. בד בבד, העורך דין של הוועדה להצלת עולם התורה, שגיא גרינפלד, פעל בכל דרך למען שחרורו של הבחור החשוב. התהליכים הקבועים הנעשים על ידי העורך דין הבכיר, לכל בחור מקדש שם שמיים שנעצר, הם כדלהלן 1. בקשת מחילה 2. הגשת ערר לשיפוט מחודש בפני קצין רם דרג יותר 3. בקשה להליך מחודש

העורך דין שייצג גם את הבחור בבית המשפט הצבאי והוא מיופה כוחו, הוא המורשה היחידי לבקש בקשת מחילה עבור הבחור, וכמו בכל פעם אף אתמול הוגשה בקשת מחילה, למרות שבדרך כלל הבקשה נדחית על הסף.

אך כאן זה היה משהו אחר. הבוקר נכנסו בצבא ללחץ אטומי. עם פרסום הידיעה על הפגנת ענק הערב בעיר בית שמש מול ביתו של ראש הממ"ח יעקב ראשי, המתגורר ברחוב נחל דולב בבית שמש. לצבא לא אכפת שייחסמו צירים ויהיו פקקים ברחבי הארץ. גם אם למשטרה זה אכפת, ויש לאכפתיות זו השפעה מסוימת על הצבא, בכל זאת הגוף האמון על המעצר של עריקים זה הצבא ולא המשטרה. הפגנה מול ראש הממ"ח – זה כבר הביא ללחץ גדול בצבא.

עסקני הוועדה להצלת עולם התורה יחד עם הרב שמעון שישא מעסקני 'העדה החרדית', נפגשו הבוקר עם המפקדים הבכירים במחוז בית שמש, לקראת הפגנת הענק שהייתה צפויה הערב. מפקדי המשטרה סיפרו, כי הצבא לחוץ בלחץ נורא ואיום מההפגנה מול ראש הממ"ח, והוא לוחץ על המשטרה שלא לאפשר בשום אופן את אותה הפגנה. המשטרה השיבה לצבא שאין זה חוקי לא לאפשר את אותה הפגנה, ובידי הצבא – אם רוצה היא, למנוע את ההפגנה על ידי שחרור הבחור. ואז הגיע המפקד והודיע כי בלחץ הצבא, הבחור ישוחרר ולכן אין מקום להפגנה.

מדובר באופן תקדימי שבחור משוחרר בבקשת מחילה לאחר החלטת שופט. הלחץ הגדול מההפגנות הצפויות נתן את אותותיו. כל הדיבורים האחרים, מקורם בחוסר ידע בסיסי ובקנאה וחוסר שביעות רצון מההצלחה האדירה בסיעתא דשמיא.

בהודעה מטעם "הוועדה להצלת עולם התורה" נאמר כי הוועדה מעסיקה שורה של עורכי דין להגנתם של עריקים ועצורים מכלל הציבור החרדי בכל הנוגע למשפטים צבאיים. לטענתם, ב"קשת המתקת הדין שהגיש עורך הדין מטעמם שגיא גרינפלד התקבלה בראשות אכ"א ונחתמה הבוקר ע"י ראש אכ"א זאת לאחר שבאכ"א ובראשות צה"ל לא הצליחו למנוע את קיום ההפגנה שתוכננה הערב בבית שמש מול ביתו של מפקד הממ"ח יעקב ראשי".

לדבריהם: "משטרת ישראל הודיעה לראשות אכ"א כי הם אינם יכולים לבטל את האישור להפגנה לאחר שאושרה ואם ברצונם לגרום לביטולה עליהם לשחרר את הבחור, ראש אכ"א חתם כאמור על המתקת הדין שהגישה הוועדה להצלת עולם התורה והבחור משוחרר בשעות אלו".

הוועדה עקצה את מר משה גפני על ניסיון "לקיחת הקרדיט", ואומר כי "נסיונו של גפני לקטוף את הקרדיט גם על שחרור הבחור כפי שעושה זאת בשאר הזירות הפוליטיות השונות, מוכיח כי חברי הכנסת החרדים לא איבדו לגמרי את דרכם ושחרור תלמיד ישיבה מבין כתלי הכלא הצבאי הוא עדיין הישג מבחינתם".

לסיום מודיעה הוועדה כי ההפגנה שתוכננה להערב מול בית מפקד הממ"ח מבוטלת, אך לדבריהם: "היא תקרה ביום מן הימים".

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s